Powiększamy bazę treningową. Będziemy mogli prowadzić zajęcia nawet dla 600 zawodników
Data dodania: 2020-06-28
Kompleks sportowo-rekreacyjny Strefa Sportu, czyli podstawowa baza dla Akademii Piłkarskiej EsKadra, nieprzerwanie stawia na rozwój infrastruktury. Obecnie głównym celem jest dokończenie budowy boiska nr 4 o wymiarach 90 x 65 m. Będą na nim trenować jednocześnie nawet 4 grupy zawodników. Dzięki temu w całym obiekcie będzie mogło się szkolić aż 600 osób, czyli znacznie więcej niż dotychczas. Zostanie też zmodernizowane boisko B.

Trwają intensywne przygotowania do nowego sezonu szkoleniowego. W nadchodzącym miesiącu wszystkie boiska, na których trenują EsKadrowicze, przejdą kompletną, coroczną renowację. Ponadto w tym roku głównym celem w zakresie infrastruktury jest dokończenie budowy boiska nr 4. 15 lipca br. zostaną wznowione prace budowlane. Najpierw powstanie podbudowa. Kolejnym etapem będzie wykonanie nawierzchni sztucznej i zainstalowanie oświetlenia.

– Chcemy zdążyć z otwarciem nowego obiektu do listopada br. Plany budowy są jednak obarczone pewnym ryzykiem, jeśli chodzi o ten termin. Obecnie staramy się o kredyt na nawierzchnię i oświetlenie. Natomiast sporą część środków na inwestycję mamy już zabezpieczoną w naszym budżecie. Stąd też uważamy, że nie powinniśmy mieć problemu z uzyskaniem dodatkowego finansowania. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że w sytuacji niepewności gospodarczej związanej z koronawirusem w sektorze bankowym mogą wystąpić tymczasowe utrudnienia – mówi Michał Kleszczewski, prezes zarządu Strefy Sportu i Akademii Piłkarskiej EsKadra.

Zgodnie z planami, wymiar nowego pola do gry ma wynieść 90 x 65 m. Obiekt zostanie przedzielony piłkochwytami, aby mógł pomieścić w tym samym czasie 2-4 grupy zawodników. Dzięki temu w całym kompleksie aż 3-krotnie zwiększy się ilość miejsca dla EsKadrowiczów w okresie zimowym. Wówczas 600 osób będzie mogło tu trenować. To będzie znaczący rozwój infrastruktury.

– Bez względu na ewentualne utrudnienia, które bierzemy pod uwagę, na pewno będziemy kontynuować budowę boiska nr 4. Robimy wszystko, aby zdążyć jeszcze w tym roku. Mamy już sygnały, że ok. 60 zawodników chce do nas dołączyć w styczniu 2021 roku. I zamierzmy dać im tę możliwość – dodaje prezes Kleszczewski.

Strefa Sportu rozważa także zastosowanie na nowym boisku najwyższej jakości granulatu z łupin orzecha lub z korka. Jest on naturalny i całkowicie bezpieczny. Ewentualnie może zostać zamontowana trawa bezzasypowa.

Warto przypomnieć, iż obecnie wykorzystywany obiekt o nawierzchni sztucznej został zasypany szarym granulatem EPDM, pochodzącym z recyklingu. Jest on zdecydowanie bardziej wyrafinowanym i zdrowszym materiałem niż czarny (tworzony z opon, obecny na większości stołecznych boisk). Bardzo dobrze służy zawodnikom. A ten najnowszy na boisku nr 4 będzie jeszcze lepszy.

– Ponadto w najbliższych miesiącach planujemy modernizację bocznego boiska B. Poprawimy oświetlenie poprzez zwiększenie liczby słupów oświetleniowych – a co za tym idzie – i lamp. Wykonana zostanie trybuna dla gości i druga dla gospodarzy. Chcemy z tym zdążyć przed wznowieniem rozgrywek MZPN. Jak wiadomo, na razie zostały one zawieszone z powodu pandemii. I jeszcze nie wiadomo, kiedy finalnie powrócą – przypomina Michał Kleszczewski.

Na koniec należy dodać, że w Strefie Sportu stale są prowadzone prace w celu utrzymania najwyższej jakości infrastruktury, głównie dla zawodników EsKadry. Tak było nawet w czasie wspomnianej pandemii. – Nie przerwaliśmy działań ani na chwilę. Pielęgnowaliśmy trawę, dostarczając jej odpowiednich składników pokarmowych, niezbędnych dla poprawy właściwości fizycznych. Regularnie ją kosiliśmy oraz podlewaliśmy. Dbaliśmy, by nasze boiska pozostały odporne na uszkodzenia i były w pełni gotowe do użytku tuż po zakończeniu pandemii – podsumowuje prezes Kleszczewski.